سقف عرشه فولادی چیست؟

اگر در صنعت ساختمان سازی باشید احتمالا بارها اسم سقف عرشه فولادی به گوشتان خورده است و این سوال برایتان پیش آمده که سقف عرشه فولادی چیست؟ و ورق های عرشه فولادی چه ویژگی ای دارند ؟ در این صفحه از سایت الماس عرشه که متخصص اجرای سقف عرشه فولادی می باشد میخواهیم به این سوالات پاسخ دهیم و سقف های عرشه فولادی را از همه نظر مورد برسی فنی قرار دهیم. ما با برسی تخصصی روی سقف های عرشه فولادی در ایران و تحلیل مقالات عرشه فولادی بین المللی به نتایج بسیار چشم گیری در این نوع از سقف ها دست پیدا کردیم که به صورت کاملا بومی سازی شده در ادامه میتوانید راجب به آنها مطالعه نمایید.

سقف‌های عرشه فولادی سقف‌هایی هستند که با استفاده از دو عنصر ورق‌های فولادی گالوانیزه ذوزنقه‌ای شکل تحتانی و برش گیرها که در این نوع سقف‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد از سایر سقف‌ها متمایز می‌شود و البته با استفاده از آرماتوربندی و بتن ریزی بر روی این ورق فولادی، این نوع سقف اجرا می‌شود.

ورق های گالوانیزه در کارخانه

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه آهنی است که با روی پوشانده شده باشد. این آهن ، حتی اگر پوشش آن هم شکستگی پیدا کند، از زنگ زدن محفوظ می‌ماند.

گالوانیزه ذوزنقه‌ای شکل تحتانی

از بخش‌های اصلی سقف‌های کامپوزیت عرشه فولادی باید به تیرهای فرعی مورد نیاز در بین تیرهای اصلی سازه اشاره نمود .

برش گیرها

اجزای سقف عرشه فولادی

سیستم های مرکب دال فولادی – بتنی (عرشه فولادی) 

سيستم هاى مركب دال فولادى – بتنى، يكى از اقتصادى ترين روش هاى ساخت سقف براى ساختمان ها، شناخته شده اند. اين سيستم از مقاطع مختلط دال بتن مسلح بر روى ورق هاى ذوزنقه ا‌ى كه به تيرها و شاه تيرهاى فولادى متصل مى شوند، تشكيل شده است. عملكرد مختلط دال بتن مسلح فوقانى و ورق فولادى ذوزنقه ا‌ى تحتانى، نقش به سزائى در تأمين صلبيت سقف و رفتار مطلوب برشى آن خواهد داشت. چنان چه در اين نوع سقف از تيرچه با جان مشبك استفاده شود مى توان تأسيسات مكانيكى و برقى را به آسانى در زير سقف تعبيه نمود.‌ لذا امكان دسترسى به تأسيسات در مواقع بروز مشكل و خرابى احتمالى، ممكن خواهد شد.
اين سقف ها در مقايسه با سقف هاى مرسوم در اسكلت هاى فولادى معمولى ساختمان ها، از وزن كمترى برخوردار بوده و به ويژه با ساختمان هاى ساخته شده از LSF نيز همخوانى دارد.

لذا، فولاد سرد نورد شده عمده ترين كاربرد اين سقف ها در سازه هاى فولادى اعم از نورد سرد يا گرم مى باشد. اين سيستم در مركز تحقيقات ساختمان و مسكن مورد ارزيابى قرار گرفته و كاربرد آن در حيطه الزامات ارائه شده، مجاز است.

استفاده از عرشه های فولادی در سقف های کامپوزیت سرعت اجرای سقف را بطور فوق العاده ای افزایش می دهد که در پروژه های بزرگ این سرعت باعث کاهش هزینه های جاری و تمام شده می شود .

در این نوع سقف ، ورق گالوانیزه ذوزنقه ای آجدار به عنوان قالب بتن ریزی در سقف باقی مانده و با بتن به صورت مرکب نقش سازه ای ایفا می کند که باعث افزایش دهانه های تیر ریزی تا ۴ متر و بالاتر بدون شمع بندی می گردد .

ورق گالوانیزه ذوزنقه ای آجدار

ورق گالوانیزه ذوزنقه ای آجدار

همچنین طبق ضوابط مبحث دهم مقررات ملی ساختمان با استفاده از گلمیخ استاندارد ورق به تیر جوش می خورد که استاندارد ترین روش اجرا می باشد .

سرعت در اجرای سقف های عرشه فولادی

یکی از فاکتورهای صنعتی سازی ، سرعت بالای اجرا و حذف متریال و روش های سنتی وقت گیر و پرهزینه می باشد . یکی از بخش های ساختمان که تاثیر فوق العاده ای در سرعت ساخت دارد ، سقف می باشد .

اگر در اجرای سقف از روش های نوین استفاده شود ، پروژه در دوره زمان کوتاه و بسیار مناسبی اجرا می شود . سقف کامپوزیت عرشه فولادی (متال دك) یکی از روش های نوین هجرای سازه می باشد که امروزه طرفداران بسیار زیادی در دنیا دارد .

پروژه اجرای سقف عرشه فولادی در قم توسط الماس عرشه

کاهش وزن و هزینه ها در سقف های عرشه فولادی

سقف عرشه فولادی (متال دك) با ورق های گالوانیزه ذوزنقه ای شکل آجدار بدون استفاده از میلگرد و حذف قالب بندی اجرا می شود . وزن این سقف نسبت به سقف های مشابه حدود30 تا 60 درصدکمتر می باشد و سرعت اجرای این سقف حدود12 برابر بیشتر از سقف های معمولی مانند دال بتنی و تیرچه بلوک می باشد .

ورق های عرشه فولادی حدود 25% از بار مرده سقف را کم می کند ،10 تا 30% در فولاد سازه فلزی صرفه جویی می شود ،40 تا 70% مصرف میلگرد سقف را کم می کند ، در مصرف بتن10 تا 15% صرفه جویی می شود همچنین  می توان ورق عرشه فولادی تا 2500 متر مربع در یک تریلر حمل نمود.

در باره مجموعه الماس عرشه

مجموعه الماس عرشه متخصص در راه اندازی سقف های عرشه فولادی در تمامی شهر ها و استان های ایران همراه با تجهیزات پیشرفته و نیرو های متخصص و کار بلد با بیش از 7 سال سابقه اجرای سقف های عرشه فولادی در قم و تهرا ن با مدیریت و نظارت کامل بر تمامی مراحل اجرای سریع کار در متراژ های کوچک و بزرگ.برای مشاهده نمونه فعالیت های اجرائی مجموعه الماس عرشه میتوانید به بخش نمونه کار ها و فعالیت های مجموعه ما سر بزنید و برای کسب اطلاعات بیشتر اجب به سقف های عرشه فولادی مقالات ما را در بخش مقلات عرشه فولادی مطالعه نمایید.

اجزاء سقف های عرشه فولادی

سقف های عرشه فولادی از چهار نوع مصالح تشکیل شده اند که از این قرارند:

1- ورق فولادی

بارز‌ترین مصالح این نوع سقف ورق فولادی است که ازورق فولادی گالوانیزه با ضخامت‌های ۸/۰ تا ۲/۱ میلیمتر برای ساخت آن استفاده می کنند ورق گالوانیزه را به وسیله دستگاه‌ به حالت موجدار شکل می دهند به شکلی که در مقطع ورق حاصل شده هر موج به شکل یک ذوزنقه  می باشد.

2- گل میخ یا برشگیر

گلمیخ های عرشه فولادی

گل میخها در واقع رابط میان ورق گالوانیزه و بتن محسوب می شوند تا بتوانند از لحاظ سازه ای یکپارچگی عملکرد برشی را تامین کنند و در واقع همان نقش برشگیرها را دارند. اين برش گير ها دارای قطر حداکثر 20 ميليمتر و ارتفاع آنها با توجه به شکل ورق فولادي متغيير می باشد و در آخر کمترین ارتفاعی که گل ميخ بعد از نصب که از بالاي ورق ذوذنقه اي اندازه گيري مي شود نبايد کمتر از 40 ميليمتر باشد. اين گل ميخ ها را دستگاه جوش قوسي الکتريکي خاصي به تير هاي سازه اي جوش میزند. تنها روش استاندارد توليد گل ميخ برشگير ، روش فورج سرد است که ماشين آلات مخصوص و مواد اوليه با آلياژهاي مرغوب در تولید آن نقش دارند.

3- آرماتور

 آرماتوربندی در چهار مورد زیر لازم است اجرا شود که به این شرح می باشند:

1. مقاومت در برابر لنگر منفی در دهانه‌های ممتد و کنسول ها
2 .  بارهای متمرکز یا بازشوها
3 .  آرماتور حرارتی
4 . مقاومت در برابر لنگر مثبت در صورتی که از عملکرد کششی ورق فولادی صرف‌نظر شود.

اگر از میلگردهای آجدار متداول و موجود در بازار برای آرماتور بندی این سقف ها استفاده شود در مقایسه با دیگر مراحل اجرای این نوع سقف کمی زمان بر می باشد ولی اگر از مش‌های آماده استفاده شود این مرحله از اجرای سقف نیز با سرعت قابل قبولی انجام می گیرد. لازم به ذکر است که این مش‌های آماده بایستی بر اساس استانداردهای مربوطه تولید، حمل و نصب بشوند.

4- بتن

 مقاومت فشاری بتنی که در این سقف بکار برده می شود به بتن سبک یا بتن معمولی که استفاده می شود بستگی دارد که می‌تواند از ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع تغییر می کند که نوع بارگذاری و مشخصات دهانه تعیین  کننده آن است.

تاریخچه سقف عرشه فولادی

پل مالوین شیمیدان فرانسوی در سال 1742 میلادی برای اولین بار برای کاور کردن آهن روشی را ابداع نمود. او آهن کاور شده را با روش غوطه ور کردن آهن درون روی مذاب تولید نمود. پس از گذشت چند سال و در دهه 1820  یک مهندس معمار به نام هنری پالمر موفق شد که برای اولین بار آهن با پوشش گالوانیزه را کنگره دار نماید . وزن کم ، مقاومت زیاد ، مقاومت در برابر خوردگی ، جابجایی واجرای آسان موجب شده که این مصالح جدید عرشه موج دار فلزی بسیار سریع به مصالحی متداول درصنعت ساختمان کشور هایی نظیر ایالات متحده ، شیلی ، نیوزیلند ، استرالیا و پس از چندی در هندوستان و انگلستان و به دنبال آن در سایر کشورهای اروپایی مبدل گردد.
هنری پالمر برای ساخت سقف های مرکب عرشه فولادی آهن با درصد کربن پائین را بکار می برد که پس از مدتی فولاد نرم جای این آلیاژ را گرفت. گذشت زمان و همینطور تغییرات بسیار و ارتقاء سقف های مرکب عرشه فولادی  موجب شد که به یکی از متداول ترین مصالح ساختمانی جهت اجرای سقف ها مبدل شوند . در اوایل این شکل سقف ها فقط برای قالب درجا برای بتن ریزی سقف های رایج بکار برده می شد . پس از مدتی مهندسین محاسب به این مسئله پی بردند که با بوجود آوردن تدارکات لازم جهت درگیرنمودن کامل بتن و عرشه فولادی ، پس از گیرش و سخت شدن بتن ، از نقش سازه ای این عرشه ها نیز بصورت مرکب  در مرحله بهره برداری استفاده کنند . با افزایش نیاز به سقف های عرشه فولادی در دهه 1980  شرکت های بزرگی تصمیم گرفتند که در این زمینه به فعالیت بپردازند . درحال حاضر نیز شاهد ترقی این صنعت با سرعت بالا وبا روند صعودی هستیم.

منابع:

مراحل اجرا سقف های عرشه فولادی

ویدیو نصب و تست گلمیخ مجموعه الماس عرشه

ویژگی های سقف عرشه فولادی(metal deck) :

بتن ریزی در این سقف از سطح بسیار صاف ویکپارچه برخوردارست که پس از آن نیاز به کف سازی و پوکه ریزی نمی باشد وبا سرعت بالا آماده عملیات نازک کاری می باشد .
در این سیستم،قالب بندی که یکی از مشکلات اجرایی ساختمان می باشد ، حذف گردیده و اجرای سقف را با سرعت بالا عملی می کند و این امکان وجود دارد که بعد از تکمیل شبکه های تاسیساتی به صورت یکجا نسبت به بتن ریزی تمام سقف وطبقات اقدام نمود .نصب ورقه ها بدون جوشکاری و فقط بامیخ های فولادی انجام می شود .

چرا عرشه فولادی؟

طراحی و ساخت آن ، خواص فولاد را به منظور ایجاد نسبت مقاومت به وزن بالا ، به حداکثر می رساند ، که باعث کاهش هزینه های حمل و نقل و نصب مواد می شود ، و دوامی را که با 50 سال عملکرد رضایت بخش ثابت شده است ، حفظ می کند.

گلمیخ عرشه فولادی

اتصال برشی طولی بین مقطع فولادی و بتن توسط اتصالات برشی تأمین می شود که به طور معمول به صورت گل میخ های برشی جوش داده شده به فلنج بالایی مقطع فولادی از طریق عرشه فلزی در می آیند. اینها برای دستیابی به یک عمل ترکیبی بین دال بتونی و تیر فولادی استفاده می شوند. این فرآیند همچنین گل میخ برشی ، عرشه فلزی و مقطع فولادی را به طور کارآمد در یک عملیات واحد جوش می دهد.

ما یک ناوگان سکوهای ساخت جوشکاری گل میخ و یک تیم متشکل از افراد مجرب مستقیمی داریم که تمام جوشکاری گل میخ های ما را انجام می دهند بنابراین از بالاترین استاندارد جوشکاری گل میخ در محل و هر یک از مشخصات بالا از کفپوش های فلزی اطمینان حاصل می کنیم.

انواع ورق عرشه فولادی

عرشه فولادی یک ورق فولادی موج دار به شکل سرد است که توسط تیرچه پشتیبانی می شود. برای حمایت از بتن یا غشای عایق سقف استفاده می شود. این

ادامه مطلب

تصاویر نمونه کار های الماس عرشه

0
پروژه های انجام شده توسط الماس عرشه